Acoma Ave. over Fort Morgan Canal
Fair Condition10 years old1,235 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Morgan |
| Location | 0.3 Mi E Of S West ST |
| Carries | Acoma Ave. |
| Crosses | Fort Morgan Canal |
| Coordinates | 40.23963, -103.80526 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 205.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,235 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FTM-ACOMA-AVE |