South West Street over Fort Morgan Canal
Fair Condition31 years old3,421 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Morgan |
| Location | 0.8 Mi N Of Co RD Q |
| Carries | South West Street |
| Crosses | Fort Morgan Canal |
| Coordinates | 40.24475, -103.81092 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 32.8 ft (10 m) |
| Max Span | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 124 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,421 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FTM-S.WEST-ARAP |