Riverview Avenue over Upper Platte Beaver Cana
Fair Condition61 years old7,708 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Morgan |
| Location | 0.5 Mi E Of Co RD 19 |
| Carries | Riverview Avenue |
| Crosses | Upper Platte Beaver Cana |
| Coordinates | 40.26133, -103.78194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 63.6 ft (19.4 m) |
| Max Span | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 306.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,708 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FTM-RIVERVIEWAV |