US 6 Ml over Draw SR
Good Condition72 years old680 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Garfield |
| Location | 14.9 Mi NE Of Mesa-garfie |
| Carries | US 6 Ml |
| Crosses | Draw SR |
| Coordinates | 39.48709, -107.95762 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Area | 134.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 680 (2020) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-05-F |