Sh6 M S. Frntge.rd over Cottonwood Creek SR
Fair Condition45 years old667 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Garfield |
| Location | 3.8 Mi E Of Parachute |
| Carries | Sh6 M S. Frntge.rd |
| Crosses | Cottonwood Creek SR |
| Coordinates | 39.47626, -107.98844 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Area | 222.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 667 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-05-N |