SH 82 Ml over Cattle Creek
Good Condition59 years old23,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Garfield |
| Location | 8.1 Mi. S.e. Of Jct I-70 |
| Carries | SH 82 Ml |
| Crosses | Cattle Creek |
| Coordinates | 39.45624, -107.26242 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.6 ft (7.8 m) |
| Max Span | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Width | 195.5 ft (59.6 m) |
| Deck Area | 464.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,000 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-07-B |