SH 133 Ml over Roaring Fork River
Fair Condition68 years old15,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Garfield |
| Location | At S.h. 82 In Carbondale |
| Carries | SH 133 Ml |
| Crosses | Roaring Fork River |
| Coordinates | 39.41432, -107.22144 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 217.5 ft (66.3 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 70.5 ft (21.5 m) |
| Deck Area | 1425.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,000 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | G-08-B |