SH 82 Ml over Roaring Fork River
Good Condition39 years old21,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Eagle |
| Location | 2.3 Mi. N. Of Basalt |
| Carries | SH 82 Ml |
| Crosses | Roaring Fork River |
| Coordinates | 39.36899, -107.06871 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 293.0 ft (89.3 m) |
| Max Span | 94.5 ft (28.8 m) |
| Deck Width | 80.4 ft (24.5 m) |
| Deck Area | 2187.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,000 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-08-S |