SH 82 Ml over Roaring Fork River
Good Condition30 years old19,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Pitkin |
| Location | Near Basalt |
| Carries | SH 82 Ml |
| Crosses | Roaring Fork River |
| Coordinates | 39.34287, -107.00651 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 152.6 ft (46.5 m) |
| Max Span | 149.0 ft (45.4 m) |
| Deck Width | 86.6 ft (26.4 m) |
| Deck Area | 1227.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,000 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-08-K |