I65 Sbl over Al River Relief No.11
Fair Condition54 years old35,045 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Elmore |
| Location | 0.2 Mi N Of Montg Co |
| Carries | I65 Sbl |
| Crosses | Al River Relief No.11 |
| Coordinates | 32.43167, -86.37000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1598.1 ft (487.1 m) |
| Max Span | 101.0 ft (30.8 m) |
| Deck Width | 125.7 ft (38.3 m) |
| Deck Area | 18655.9 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,045 (2013) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010677 |