US 24 Ml over East Fork Arkansas River
Good Condition18 years old2,700 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Lake |
| Location | 1.1 Mi W Of Sh91 |
| Carries | US 24 Ml |
| Crosses | East Fork Arkansas River |
| Coordinates | 39.27246, -106.30663 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Area | 142.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,700 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-11-C |