US 24 Ml over Up Rr
Good Condition15 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Lake |
| Location | 4 Mi N Of Leadville |
| Carries | US 24 Ml |
| Crosses | Up Rr |
| Coordinates | 39.29873, -106.32887 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 136.8 ft (41.7 m) |
| Max Span | 132.5 ft (40.4 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 546.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-11-G |