SH 9 Ml over Blue River
Fair Condition64 years old8,900 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Summit |
| Location | 0.8 Mi S. Of Breckingridg |
| Carries | SH 9 Ml |
| Crosses | Blue River |
| Coordinates | 39.46136, -106.03617 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 126.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,900 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-12-H |