US 285 Ml over N. Fork S. Platte River
Fair Condition64 years old6,400 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Park |
| Location | 6.8 Mi N.e. Of Kenosha Pa |
| Carries | US 285 Ml |
| Crosses | N. Fork S. Platte River |
| Coordinates | 39.46150, -105.67612 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 211.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,400 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-14-Q |