US 285 Ml over Geneva Creek
Fair Condition37 years old6,400 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Park |
| Location | In Grant |
| Carries | US 285 Ml |
| Crosses | Geneva Creek |
| Coordinates | 39.45983, -105.66360 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 36.4 ft (11.1 m) |
| Max Span | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Width | 127.0 ft (38.7 m) |
| Deck Area | 429.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,400 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-14-S |