Deer Creek Canyon over Deer Creek
Fair Condition57 years old2,056 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | 2.5 Mi E Of Phillipsburg |
| Carries | Deer Creek Canyon |
| Crosses | Deer Creek |
| Coordinates | 39.54316, -105.16239 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 140 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,056 (2021) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-15-64 |