W Deer Creek Canyo over Dockman Gulch
Fair Condition51 years old3,081 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | 3.2 Mi W Of SH 75 |
| Carries | W Deer Creek Canyo |
| Crosses | Dockman Gulch |
| Coordinates | 39.55133, -105.14061 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.8 ft (10.3 m) |
| Max Span | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Width | 68.2 ft (20.8 m) |
| Deck Area | 214.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,081 (2021) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-15-98 |