Happy Canyon Road over I 25 Ml
Poor Condition61 years old6,760 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 5.1 Mi N Castle Rock Bus. |
| Carries | Happy Canyon Road |
| Crosses | I 25 Ml |
| Coordinates | 39.44992, -104.87533 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 169.3 ft (51.6 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 505.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,760 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-17-AG |