Castle Pines PKWY over I 25 Ml
Fair Condition21 years old17,403 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 6.7 Mi N Castle Rock Bus. |
| Carries | Castle Pines PKWY |
| Crosses | I 25 Ml |
| Coordinates | 39.47196, -104.87308 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 248.0 ft (75.6 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Area | 2260.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,403 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-17-CT |