SH 105 Ml over Draw
Poor Condition88 years old2,600 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 2.7 Me S Of Jct SH 67 |
| Carries | SH 105 Ml |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 39.39421, -104.94990 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 93.5 ft (28.5 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 225.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,600 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | G-17-AL |