SH 67 Ml over East Plum Creek
Fair Condition63 years old5,300 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | Just S. Of Sedalia |
| Carries | SH 67 Ml |
| Crosses | East Plum Creek |
| Coordinates | 39.43223, -104.96455 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 190.3 ft (58 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 603.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,300 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-17-M |