SH 83 Ml over Russellville Gulch
Good Condition50 years old7,900 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 11.5 Mi N Of Jct SH 105 |
| Carries | SH 83 Ml |
| Crosses | Russellville Gulch |
| Coordinates | 39.37232, -104.74925 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 272.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,900 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-17-BN |