SH 86 Ml over Mitchell Gulch
Good Condition24 years old10,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 1 Mi W Of Franktown |
| Carries | SH 86 Ml |
| Crosses | Mitchell Gulch |
| Coordinates | 39.39337, -104.77316 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 158.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,000 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-17-CE |