I-65 Nbl over Al 14
Fair Condition54 years old19,520 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Elmore |
| Location | I65 And Al 14 Interchange |
| Carries | I-65 Nbl |
| Crosses | Al 14 |
| Coordinates | 32.48837, -86.40856 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 284.1 ft (86.6 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Area | 1558.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,520 (2013) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010684 |