I 25 Ml Nbnd over East Plum Creek
Good Condition16 years old41,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | West Of Castle Rock Bus.d |
| Carries | I 25 Ml Nbnd |
| Crosses | East Plum Creek |
| Coordinates | 39.37138, -104.86374 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 212.6 ft (64.8 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Area | 1334.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41,000 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-17-DX |