I 25 Ml Nbnd over Plum Creek Parkway
Good Condition16 years old33,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 8.9 Mi N. Of Jct S.h. 18 |
| Carries | I 25 Ml Nbnd |
| Crosses | Plum Creek Parkway |
| Coordinates | 39.36619, -104.86540 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 132.5 ft (40.4 m) |
| Deck Width | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Area | 743.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 33,000 (2020) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-17-EA |