I 25 Ml over Clydesdale LN
Fair Condition27 years old116,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 9.5 Mi N Of Castle Rock |
| Carries | I 25 Ml |
| Crosses | Clydesdale LN |
| Coordinates | 39.49014, -104.87273 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 103.3 ft (31.5 m) |
| Max Span | 100.7 ft (30.7 m) |
| Deck Width | 138.5 ft (42.2 m) |
| Deck Area | 1329.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 116,000 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-17-T |