SH 86 Ml over Running Creek
Fair Condition49 years old11,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Elbert |
| Location | Elizabeth |
| Carries | SH 86 Ml |
| Crosses | Running Creek |
| Coordinates | 39.36140, -104.59392 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 213.3 ft (65 m) |
| Max Span | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Width | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Area | 1202.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,000 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-18-BN |