SH 86 Ml over Gold Creek
Fair Condition49 years old9,100 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Elbert |
| Location | Just W. Of Elizabeth |
| Carries | SH 86 Ml |
| Crosses | Gold Creek |
| Coordinates | 39.36149, -104.61463 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Width | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Area | 366.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,100 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-18-BO |