SH 86 Ml over West Bijou Creek
Poor Condition60 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Elbert |
| Location | 9.0 Mi E Of Kiowa |
| Carries | SH 86 Ml |
| Crosses | West Bijou Creek |
| Coordinates | 39.29352, -104.31563 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 381.6 ft (116.3 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 988.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-19-D |