SH 86 Ml over Comanche Creek
Fair Condition60 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Elbert |
| Location | 5.0 Mi E Of Kiowa |
| Carries | SH 86 Ml |
| Crosses | Comanche Creek |
| Coordinates | 39.31992, -104.37999 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 299.2 ft (91.2 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 775.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-19-F |