SH 9 Ml over Middle Fk S.platte Rvr
Fair Condition75 years old2,300 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Park |
| Location | 9.8 Mi SW Of Fairplay |
| Carries | SH 9 Ml |
| Crosses | Middle Fk S.platte Rvr |
| Coordinates | 39.10945, -105.89105 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 226.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,300 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-13-R |