SH 9 Ml over Middle Fk S.platte Rvr
Fair Condition75 years old2,300 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Park |
| Location | 9.7 Mi SW Of Fairplay 285 |
| Carries | SH 9 Ml |
| Crosses | Middle Fk S.platte Rvr |
| Coordinates | 39.11111, -105.89184 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.4 ft (11.7 m) |
| Max Span | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 91.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,300 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-13-S |