US 24 Ml over Muley Gulch
Fair Condition89 years old3,300 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Park |
| Location | 6.7 Mi S.e. Of Jct SH 9 M |
| Carries | US 24 Ml |
| Crosses | Muley Gulch |
| Coordinates | 39.04491, -105.67633 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 69.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,300 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-14-A |