US 24 Ml over Chase Gulch
Fair Condition89 years old3,300 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Park |
| Location | 9.2 Mi S.e. Of Jct SH 9 M |
| Carries | US 24 Ml |
| Crosses | Chase Gulch |
| Coordinates | 39.04789, -105.63112 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 196.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,300 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | H-14-B |