Carr Street over Local Drainage
Good Condition41 years old1,189 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | 0.1 Mi So Of Chatfield |
| Carries | Carr Street |
| Crosses | Local Drainage |
| Coordinates | 39.56428, -105.09223 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 50.2 ft (15.3 m) |
| Max Span | 9.2 ft (2.8 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 186.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,189 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-15-105 |