W Chatfield Avenue over Willow Creek
Fair Condition16 years old9,714 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | 0.5 Mi W. Of Wadsworth |
| Carries | W Chatfield Avenue |
| Crosses | Willow Creek |
| Coordinates | 39.56621, -105.09535 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Width | 101.0 ft (30.8 m) |
| Deck Area | 194.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,714 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-15-107 |