SH 83 Ml over Black Squirrel Crk
Good Condition21 years old20,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | North Of Colorado Springs |
| Carries | SH 83 Ml |
| Crosses | Black Squirrel Crk |
| Coordinates | 39.00954, -104.77851 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 145.3 ft (44.3 m) |
| Max Span | 142.4 ft (43.4 m) |
| Deck Width | 101.0 ft (30.8 m) |
| Deck Area | 1364.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,000 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-CJ |