I 25 Ml Nbnd over Black Squirrel Creek
Good Condition12 years old46,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | 3.7 Mi N Of Jct SH 83 Ml |
| Carries | I 25 Ml Nbnd |
| Crosses | Black Squirrel Creek |
| Coordinates | 39.00085, -104.81808 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 114.5 ft (34.9 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Area | 670.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,000 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-DD |