I 25 Ml over Greenland Road
Good Condition6 years old53,700 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 4.1 Mi N Of County Line |
| Carries | I 25 Ml |
| Crosses | Greenland Road |
| Coordinates | 39.18766, -104.85012 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 59.4 ft (18.1 m) |
| Max Span | 54.5 ft (16.6 m) |
| Deck Width | 139.1 ft (42.4 m) |
| Deck Area | 767.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53,700 (2008) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-CS |