I 25 SB Ml over Wildlife Underpass
Good Condition5 years old66,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 0.7 Mi N Of County Line R |
| Carries | I 25 SB Ml |
| Crosses | Wildlife Underpass |
| Coordinates | 39.13927, -104.86237 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 108.9 ft (33.2 m) |
| Max Span | 104.0 ft (31.7 m) |
| Deck Width | 73.5 ft (22.4 m) |
| Deck Area | 743.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 66,000 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-CKA |