US 24 Ml over Black Squirrel Creek
Good Condition14 years old7,400 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | 7.1 Mi E Of Falcon |
| Carries | US 24 Ml |
| Crosses | Black Squirrel Creek |
| Coordinates | 39.00304, -104.51359 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 228.3 ft (69.6 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 911.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,400 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-18-AD |