US 24 Ml over Draw
Fair Condition91 years old7,400 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | 8.6 Mi E Of Falcon |
| Carries | US 24 Ml |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 39.01798, -104.49344 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 116.5 ft (35.5 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 323.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,400 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-19-K |