US 24 Ml over Draw
Fair Condition36 years old3,900 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | 0.3 Mi E Of Ramah |
| Carries | US 24 Ml |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 39.12230, -104.16060 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 143.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,900 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-20-CT |