US 24 Ml over Draw
Fair Condition91 years old3,900 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | 0.5 Mi W Of Ramah |
| Carries | US 24 Ml |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 39.11545, -104.17064 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 263.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,900 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-20-U |