SH 71 Ml over North Rush Creek
Fair Condition69 years old700 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Lincoln |
| Location | 13.2 Mi S Of Limon |
| Carries | SH 71 Ml |
| Crosses | North Rush Creek |
| Coordinates | 39.06089, -103.70334 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 181.4 ft (55.3 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 541.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2020) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-22-A |