SH 71 Ml over Long Creek
Good Condition69 years old700 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Lincoln |
| Location | 10.3 Miles South Of Limon |
| Carries | SH 71 Ml |
| Crosses | Long Creek |
| Coordinates | 39.10005, -103.70313 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Width | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Area | 364.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2020) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-22-B |