US 40 Ml over Dry Creek
Fair Condition31 years old3,700 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Lincoln |
| Location | 5.7 Mi E Of Jct I 70 Ml |
| Carries | US 40 Ml |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 39.19936, -103.57721 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 86.6 ft (26.4 m) |
| Deck Area | 966.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,700 (2020) |
| Truck Traffic | 49% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-22-V |