US 40 Ml over Barron Gulch
Fair Condition35 years old3,700 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Lincoln |
| Location | 2.1 Mi NW Of Hugo |
| Carries | US 40 Ml |
| Crosses | Barron Gulch |
| Coordinates | 39.15351, -103.50647 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Width | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Area | 653.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,700 (2020) |
| Truck Traffic | 49% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-22-U |