US 40 Ml over Seven Mile Creek
Fair Condition48 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Lincoln |
| Location | 7.8 Mi SE Of Hugo |
| Carries | US 40 Ml |
| Crosses | Seven Mile Creek |
| Coordinates | 39.07024, -103.37448 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 648.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2020) |
| Truck Traffic | 54% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-23-AL |